Наші органи слуху влаштовані так, що вушна сірка періодично накопичується у слуховому каналі. Вона захищає від забруднень та пошкоджень слухову систему. Періодично вушну сірку слід видаляти. Якщо цього не робити, накопичена сірка ущільнюватиметься і з часом утвориться сірчана пробка. Ця проблема викликатиме ряд неприємних симптомів шум у вухах, зниження слуху, закладеність, дзвін у вухах тощо. У такому випадку слід звернутися до отоларинголога і видалити таку перешкоду, як вушна пробка.

Сірчана вушна пробка: причини виникнення

Багато хто вважає, що єдиною причиною виникнення сірчаної пробки є нехтування правилами особистої гігієни, але це не так. Посилене утворення сірки у вусі може бути також спричинено:

  • підвищеною секреторною активністю залоз;
  • регулярним носінням навушників чи слухового апарату;
  • роботою в надто запиленому приміщенні;
  • грибковою інфекціюю, екземою або дерматитом слухового проходу;
  • наявністю густого волосся або попадання стороннього тіла в слуховий канал;
  • наявністю аномалій розвитку слухового каналу;
  • новоутворенням у слуховому каналі;
  • частим та травмуючим очищенням слухового каналу.


Кількість сірки при утворенні сірчаної пробки може збільшуватись у розмірах при зануренні під воду, плаванні.

Сірчана пробка у вухах: симптоми

На початковому етапі підвищене скупчення сірки пацієнта не турбує. Проблеми виникають, коли згусток твердне, перекриваючи слуховий прохід. Починають проявлятися неприємні симптоми:

  • шум у вухах;
  • при звучанні власного голосу присутній відгук у голові;
  • дзвін у вухах;
  • помітне зниження слуху, тобто заклало вухо;
  • запаморочення, головний біль.

Якщо тривалий час не видаляти пробку, з'явиться сильний біль, на фоні якого може виникнути запалення барабанної перетинки або вуха.

Вушна пробка: лікування та профілактика

Категорично забороняється самостійно видаляти сірчану пробку. У домашніх умовах це може призвести до травми слухового каналу, барабанної перетинки, розвитку запалення органів слуху. При м'якому стані пробки її можна видалити за допомогою промивання. Але цей спосіб не застосовується, якщо є пошкодження барабанної перетинки. Якщо потрібно видалити тверду пробку, її попередньо розм'якшують. Для сухого видалення пробки використовується спеціальний лор-інструмент вушний гачок, вушні щипці та вушна ложка. Після того, як вилучено щільну пробку, вводять асептичний розчин у вушну раковину.

Та щоб не допустити утворення сірчаної пробки, спеціалісти радять проводити своєчасну гігієну слухового проходу, а також проводити кілька разів протягом року профілактичні заходи. Для цього можна придбати фітокомплекс «Біолор» вітчизняного виробника Fitosana. До комплексу входять капсули «Біолор» для внутрішнього застосування та краплі «Біолор» для зовнішнього застосування. Це натуральні продукти, які сприяють усуненню неприємних симптомів, таких як шум і дзвін у вухах, голові, запаморочення, головні болі. Компоненти комплексу мають протизапальні, регенеративні, антисептичні, дезінфікуючі, антибактеріальні та заспокійливі властивості. У складі капсул: екстракти гінкго білоба, шкірки винограду, діоскореї, конюшини, кореня лепехи, бурштинової кислоти, коензим Q10, вітамін Е, мікрокристалічна целюлоза, стеарат кальцію, аеросил, гліцин, вітамін В6, фолієва кислота, селен, вітамін В12. До складу крапель включені: вода дистильована, екстракти листя лавра, насіння анісу, листя евкаліпту, коріння лепехи, кори верби, екстракт муміє, вітамін В5, вітамін РР, кислота саліцилова.

Завдяки своєчасній профілактиці можна уникнути не лише утворення сірчаної пробки у вусі, а також різноманітних вушних захворювань.